Faceți căutări pe acest blog

miercuri, 29 septembrie 2010

CFR Cluj la înălţime

CFR Cluj a suferit primul eşec în acest sezon de Liga Campionilor în faţa celor de la AS Roma. Nimic neobişnuit până aici. Pe hârtie calculele par exact iar victoria romanilor una evidentă. În realitate însă echipa clujeană a arătat ca o echipă matură, cu experienţă. Feroviarii au lăsat în urma lor o imagine plăcută a unei formaţii care poate duce la bun sfârşit un meci dificil în faţa unei echipe valoaroase şi la final să iasă cu capul sus de pe teren.
Conduşi de un Sorin Cârţu la costum, ceea ce de fapt a reprezentat o premieră pentru telespectatorii, CFR Cluj a început bine partida de pe Olimpico din Roma şi ptea deschide scorul încă din primele minute prin Traore. Lipsa de şansă a românului pe care o invocăm de fiecare dată s-a manifestat de această dată într-o decizie de moment pe care vârful ceferist a luat-o greşit. A ales să tragă la poartă deşi o pasă înspre Cullio ar fi însemnat deschiderea scorului. Rezultatul?Prima bară pentru noi, 0-0 pe tabelă pentru italienii care deja începeau să transpire. Cfr nu a jucat rău însă, şi-a mai creat ocazii, a reuşit să paseze la mijlocul terenului acolo unde în mod normal un adversar de clasă te înăbuşe cu presingul şi s-a apărat relativ bine în faţa unui Vucinic lent, dublat din spate de "bătrânul" Totti. A doua repriză a început la fel. Scenariul părea copiat la perfecţie de către combatanţii celor două echipe după ce acelaşi Lacina Traore nimereşte bara dintr-un voleu de excepţie. Doar că fotbalul tinde să te pedepsească şi să îti arate unde greşeşti. Roma a făcut ceea ce elevii lui Cârţu în ciuda entuziasmului nu reuşiseră şi anume să puncteze, încă de două ori prin fundaşul Mexes şi vârful intrat în repriza secundă Borrielo. Deşi au redus din diferenţă prin Rada, aflat la cel de-al doilea gol în Liga Campionilor, clujenii nu au putut produce pe Olimpico, aceaşi surpriză pe care au realizat-o în urmă cu 2 sezoane. S-a terminat AS Roma CFR Cluj 2-1 iar pentru elevii lui Sorin Cârţu urmează disputa cu Bayern.